اخبار ویژهخبرهاگردشگری

۱۰ درصد مساحت قم تالاب است/ طبیعت‌گردی محور گردشگری قم شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با بیان اینکه ۱۰ درصد مساحت استان قم را تالاب‌ها تشکیل می‌دهند و این استان به مهمترین پهنه تالابی کشور از نظر وسعت تبدیل شده است، گفت: کمیته طبیعت‌گردی استان قم به‌زودی با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های استانی برای توسعه و جذب گردشگری طبیعت تشکیل خواهد شد.

به گزارش هنرقم، محمد حسین بازگیر امروز در نشست خبری هفته محیط زیست که در حاشیه نمایشگاه عکس «بهشت پرندگان» در نگارخانه فرهنگ برگزار شد، اظهار کرد: محیط زیست قم ظرفیت بسیار بزرگی برای مردمی‌سازی دارد که تاکنون پنهان مانده و می‌توان آن را در قالب برپایی نمایشگاه‌های عکاسی معرفی کرد.

وی با بیان اینکه ۱۰۰ هزار هکتار معادل ۱۰ درصد مساحت استان قم را تالاب‌ها تشکیل می‌دهند، گفت: این استان به مهمترین پهنه تالابی کشور از نظر وسعت تبدیل شده و در مسیر پرندگان مهاجر قرار دارد.

۱۰ درصد مساحت قم تالاب است/ طبیعت‌گردی محور گردشگری قم شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم به پنج تالاب استان قم اشاره کرد و گفت: این استان پنج تالاب دارد که در فهرست تالاب‌های ملی ثبت شده است و بزرگترین آن «تالاب دریاچه نمک» است که حدود ۲۰۰ هزار هکتار وسعت دارد.

بازگیر از حوض سلطان، غدیر اسب، بهشت معصومه و مره به عنوان دیگر تالاب‌های استان یاد کرد و گفت: تالاب مره حدود ۳۰ هزار هکتار است و ۱۱ هزار هکتار آن آبگیر است و پهنه مناسبی آبی دارد.

وی با بیان اینکه تالاب مره در مسیر تاریخی – طبیعی پرواز پرندگان مهاجر مسیر «سیبری- نیل» قرار دارد، گفت: سفر پرندگان مهاجر از سیبری غربی آغاز می‌شود و از دریای خزر، فلات مرکزی، بین النهرین، نیل و اروپا رد می‌شود و دوباره به سیبری می‌رسند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم اضافه کرد: هر ساله ۱۵ میلیون پرنده در این مسیر ازآسمان ایران عبور می‌کنند که دو میلیون برای استراحت و زادآوری و … در تالاب‌ها و رودخانه‌ها می‌نشینند.

۱۰ درصد مساحت قم تالاب است/ طبیعت‌گردی محور گردشگری قم شود

بازگیر افزود: متأسفانه بخشی از تالاب‌های فلات مرکزی ایران به دلیل خشکسالی از بین رفته و تالاب‌هایی نظیر گاوخونی و پریشان دیگر مثل سابق نیستند.

وی با بیان اینکه تالاب مره از انتهای رودخانه شور آبگیری می‌شود و متأسفانه تاکنون ناشناخته مانده است، گفت: تاکنون ۱۸۰ گونه پرنده مهاجر در این تالاب شناسایی شده و هر سال مأمن ۸۰ هزار پرنده مهاجر است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در پایان خاطرنشان کرد: کمیته طبیعت‌گردی استان قم به‌زودی با هدف بهره‌گیری از ظرفیت‌های استانی برای توسعه و جذب گردشگری طبیعت تشکیل خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا