اخبار ویژهخبرهایادداشت و گزارش

یادداشت: ارمغان گردشگری روستاهای بخش کهک

هنر قم/ روستاهای بخش کهک با ویژگی‌های منطقه‌ای و شرایط آب و هوایی زمینه جذب گردشگران را فراهم کرده تا بتوانند از طبیعت زیبای این منطقه استفاده کنند.

به گزارش هنر قم به نقل از خبرگزاری فارس، گردشگری روستایی از ظرفیت بهبود توسعه روستاها برخوردار است و یکی از ارکان اصلی ایجاد اقتصاد سالم محسوب می‌شود. وجود دو مکان مقدس حرم حضرت معصومه(س) و مسجد جمکران سالانه خیل عظیم زائران را به سوی این شهر رهسپار می‌سازد.

روستاهای بخش کهک از جمله جاذبه‌های طبیعی گردشگری است که می‌تواند زمینه جذب بیشتر گردشگران را فراهم کند.

حسن بختیاری، عضو شورای شهر قم معتقد است: هر اندازه شرایط گردشگری فراهم شود. وضعیت معیشت و درآمد ساکنان روستاها بهبود پیدا می‌کند و این امر توسعه پایدار را در روستاها ایجاد می‌کند که برنامه‌ریزی منسجم و درست را رقم می‌زند.

وی تصریح می‌کند: بخش‌هایی به عنوان مناطق ویژه گردشگری استان تعریف شده که به مفهوم این است که در این بخش‌ها اولویت فعالیت‌ها باید در حوزه گردشگری باشد و در این مناطق نباید به دنبال ایجاد زیر ساخت‌ها و توسعه مشاغل صنعتی به ویژه از نوع صنایع آلاینده و آب‌بر باشیم.

بختیاری با بیان اینکه مدت زمان طی مسافت از شهر قم تا روستاهای بخش کهک و خلجستان نیم تا یک ساعت است می‌گوید: اگر اطلاع‌رسانی و برنامه‌ریزی صحیح برای گردشگران به ویژه در فصل تابستان صورت گیرد بخش عمده‌ای از مردم و زائران برای استراحت و تفریح به مناطق ییلاقی در فصل گرما هدایت می‌شوند و از این نظر رونق گردشگری، رشد اقتصادی، اشتغالزایی و درآمدزایی ساکنان روستاها را به همراه دارد.

وی تأکید می‌کند: باید به دنبال برطرف کردن موانع باشیم تا زیرساخت‌های گردشگری در بخش‌های روستایی ایجاد شود و به رونق اقتصادی روستاها و مجموعه استان کمک شود.

عضو شورای شهر قم با بیان اینکه در قالب اسناد بالادستی بحث گردشگری در نظر گرفته شده است می‌گوید: بر این اساس مناطق ویژه گردشگری استان تعریف شده و به گونه‌ای است که باید برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد و زیرساخت‌ها ایجاد شود ولی این اتفاق نیفتاده و موانعی در راستای توسعه گردشگری روستایی وجود دارد.

وی خاطرنشان می‌کند: در تابستان اختلاف دمای خوبی بین شهر قم و مناطق خلجستان و کهک وجود دارد و همین طور با معرفی بقاع امامزادگان مناطق خاص مانند مجموعه کهک، خانه ملاصدرا و کوه برف انبار می‌توان شرایط استفاده لازم از این محیط‌ها را داشته باشیم.

تنوع گونه‌ای گیاهی در برخی از مناطق استان مناسب است و در فصل‌هایی از سال می‌تواند سبب ایجاد جذابیت برای مسافران شود. روستاهای بخش کهک نیز از این امر مستثنی نیستند.

روستای دستگرد مکان مناسبی برای اقامت گردشگران

روستای دستگرد از توابع بخش کهک یا نوفل شاتو در جنوب شهر قم واقع است که مسافت آن تا قم ۴۲ کیلومتر است. ویژگی‌های آب و هوایی این روستا در بهار، تابستان و پاییز معتدل و در زمستان سرد و خشک است. امامزاده حلیمه خاتون از آثار دوره قاجاریه است که نمایانگر قدمت تاریخی این روستا است.

این روستا به دلیل ویژگی‌های آب و هوایی مناسب در فصول بهار، تابستان و پاییز گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

با توجه به دارا بودن خدمات هتل و رستوران در این روستا مکان مناسبی برای اقامت گردشگران است بنابراین این روستا و روستای میم را می‌توان قطب گردشگری بخش کهک به حساب آورد.

استقرار وشنوه در محدوده کوهستانی

وشنوه از دیگر روستاهای بخش کهک است که در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر قم و محدوده کوهستانی واقع شده است و از شمال به کوه قلعه دژ و از شمال غرب به کوه بخاره محدود می‌شود.

ویژگی آب و هوایی این روستا در بهار و تابستان معتدل و مطبوع و در زمستان سرد است. جریان رودخانه فصلی وشنوه در میان روستا بر جاذبه و زیبایی این روستا می‌افزاید.

بناهایی مانند امامزاده هادی که از دوره صفویه به یادگار مانده قدمت این روستا را نمایان می‌کند که در یک کیلومتری روستا واقع شده است.

موقعیت طبیعی روستای کوهستانی وشنوه امکان بهره‌مندی از مناظر جذاب این روستا را فراهم می‌کند البته زیبایی‌ باغ‌های میوه آن به ویژه در فصول بهار، تابستان و پاییز چندین برابر می‌شود و هر بیننده را مجذوب می‌کند.

ارتفاعات الوند در ۱۰ کیلومتری روستای وشنوه بر جذابیت این منطقه افزوده است و مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی و زیبا را پدید آورده است.

قله این کوه در زمستان پوشیده از برف است و مکان مناسبی برای دوستداران طبیعت و کوه‌نورودی محسوب می‌شود تا از این طبیعت بکر بهره‌مند شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا