اخبار ویژهادبیاتخبرها

دومین نشست تخصصی سوگواره روضه‌های داستانی در قم برگزار شد

دومین نشست تخصصی سوگواره روضه‌های داستانی، یکشنبه دهم تیرماه ۱۴۰۳، با حضور استاد "ابراهیم اکبری دیزگاه" و جمعی از نویسندگان قمی، در سالن آسمان حوزه هنری قم، برگزار گردید.

به گزارش هنرقم، در این نشست پیرامون داستان عاشورایی و داستان درباره‌ی عاشورا صحبت شد. اکبری دیزگاه گفت: دال مرکزی واقعه‌ی عاشورا “امام” است. اگر امامت از این واقعه حذف شود، عاشورا تبدیل به جنگی خونین و دردناک می‌شود که در طول تاریخ بارها و بارها تکرار شده است. اما وجهی که این واقعه را در تاریخ، تاثیرگذار و ماندگار کرده است. حضور امام است. نویسنده‌ی داستان عاشورایی باید نسبت خود را با امام بشناسد.

وی در ادامه، داستان عاشورایی را در امتداد داستان دینی خواند و کهن‌الگوهای عاشورایی را که نسل به نسل به ما منتقل شده است را برشمرد. اکبری دیزگاه بیان داشت که نویسنده باید ببیند که به کدام الگو نزدیک‌تر است و دغدغه‌ی آن را دارد، تا بتواند بسمت داستان عاشورایی حرکت کند.
🔺در پایان، کتب مناسب برای مطالعه و تحقیق درباره‌ی واقعه‌ی عاشورا معرفی گردید.

پنجمین سوگواره ملی روضه های داستانی به همت آفرینش‌های ادبی حوزه هنری قم برگزار می‌شود. پیش از این استان خوزستان میزبان نخستین نشست تخصصی این سوگواره بود و استان های اصفهان و یزد نیز به زودی میزبان نشست‌های تخصصی این سوگواره خواهند بود.
لازم به ذکر است برای ارسال اثر در این سوگواره تا اول مردادماه فرصت باقی است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا