اخبار ویژهخبرهاگردشگریویژه قم

بیش از ۷ هزار زائر بین‌المللی در دوماه گذشته به زیارت حرم بانوی کرامت مشرف شدند

رییس اداره امور بین‌الملل حرم حضرت معصومه(س)گفت: از ابتدای امسال تا پایان اردیبهشت‌ماه ۷ هزار و ۴۷۰ زائر بین‌المللی از ۲۳ کشور جهان به زیارت حرم کریمه اهل‌بیت(س) مشرف شدند.

به گزارش پایگاه خبری هنرقم،کمال ثریا اردکانی در جمع خبرنگاران افزود: آمار زائران بین‌المللی حرم مطهر چندین برابر هست و آمار ذکر شده تعداد زائرانی هستند که به دفاتر بین‌الملل مراجعه کرده‌اند و از خدمات امور بین‌الملل بهره‌مند شدند.

به گفته وی، پاکستان، هندوستان، عراق، آذربایجان، لبنان، ترکیه، بحرین، نیجریه، اوکراین و تانزانیا ۱۰ کشوری هستند که بیشترین زائر مسلمان را به خود اختصاص دادند.

وی با اشاره به برنامه حرم مطهر در حوزه زائران بین‌المللی، گفت: برای زائران مسلمان غیرایرانی مراسم‌های کاروانی و روزانه به فراخور مناسبت‌ها به زبان‌های عربی، اردو و آذری برگزار و آیین‌های ویژه‌ای نیز در ماه‌هایی از جمله رمضان، محرم و صفر برای این گروه از زائران تدارک دیده می‌شود.

اردکانی با اشاره به برگزاری تورهای حرم شناسی برای زائران غیرایرانی، اضافه کرد: کارشناسان این برنامه را به زبان زائران بین‌المللی و در قالب گروه‌هایی برگزار می‌کنند و در این راستا مقابر علمای مدفون در حرم با عنوان ستارگان حرم، مکان‌های تاریخی، رواق‌ها، صحن‌ها، موزه و سایر قسمت‌های این مکان مقدس برای زائران توضیح داده می‌شود.

وی ادامه داد: برای این گروه از زائران نشست‌های روزانه، حلقه‌های معرفتی، پاسخگویی به سوالات شرعی، دینی و اعتقادی، مشاوره و ارائه متبرکات حرم مطهر به زائران در دفتر بین‌المللی حرم مطهر دایر است.

به گفته وی، در مناسبت‌های خاص برای کودک و نوجوان و همچنین بانوان به زبان اردو و عربی برنامه‌هایی تعریف شده که برگزار می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا